Zaśnięcie Matki Boskiej / Łaziska

Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwane powszechnie świętem Matki Boskiej Zielnej, w wielu miejscach doczekało się różnych form kultu. W Łaziskach Rybnickich zwane jest Dróżkami Maryjnymi. W wigilię Wniebowzięcia NMP (14 sierpnia) dziewczęta przyozdabiają kwiatami figurę Matki Boskiej i przygotowują „domek Maryi”, w którym stanie „trumna z jej ciałem”. Czuwają przy niej, a następnie biorą udział w procesji. Obecnie wiedzie ona wokół placu przykościelnego cmentarza, jednak pierwotnie odbywała się na pobliskim wzniesieniu, na tzw. „Kępie”, zwanej przez mieszkańców Łaziską Golgotą. Następnego dnia wczesnym rankiem od „domku Maryi” w stronę kościoła wyrusza procesja z figurą Maryi Wniebowziętej.
Od 2015 roku, m.in. za sprawą księdza Adama Zgodzaja, do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich po 100 latach nieobecności powróciła tradycja misterium Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz procesji pogrzebowej z figurą Matki Bożej Zaśniętej. Obchody Maryjne rozpoczynają się 14 sierpnia. Po nieszporach na Rajskim Placu odbywają się przygotowania do pogrzebu Matki Bożej. Dziewczęta obmywają jej „ciało”, namaszczają olejami z Ziemi Świętej, ubierają w szaty pogrzebowe i przyozdabiają kwiatami. Następnie procesja podąża na dróżki różańcowe, które kończą się w kaplicy Grobu Matki Bożej.
Podczas uroczystości Wniebowzięcia Matki Bożej procesja wyrusza ponownie na kalwaryjskie ścieżki, by rozważać tajemnice chwalebne różańca i dokonać obrzędu koronacji figury Matki Bożej. Uroczystości kończy procesja zmierzająca do bazyliki.
Na Górze św. Anny odbywa się trzydniowy Wielki Odpust Kalwaryjski Wniebowzięcia NMP, podczas którego wierni na kalwaryjskich ścieżkach rozważają bolesne, chwalebne i radosne stacje Dróżek Maryjnych, niosąc figurę Zaśniętej i Wniebowziętej NMP.
15 sierpnia w kościołach święci się również zioła, warzywa, owoce, zboża i kwiaty, układane w okazałe bukiety.