Na ziemi raciborskiej i opolskiej w dniu świętego Urbana lub w najbliższą niedzielę tej daty organizuje się procesje piesze i konne do figur i kaplic świętego, a także krzyży stojących wśród pól. Obchody ku czci św. Urbana – patrona rolników, mają w różnych miejscach nieco odmienny charakter, choć wszystkie łączy jego kult oraz modlitwy o urodzaje. W Raciborzu-Brzeziu spod kościoła parafialnego wyrusza na okoliczne pola procesja. Na jej czele podążają jeźdźcy na koniach, za nimi ksiądz, mężczyźni niosący figurę świętego, śpiewoki podający tekst pieśni, orkiestra dęta oraz pozostali wierni. Procesja z udziałem koni organizowana jest również w Bieńkowicach.
Do filialnego kościółka pw. św. Urbana w Tworkowie, zwanego Urbanek, udają się wierni z Tworkowa i okolicznych wiosek. Od kilkunastu lat, jak to było tradycją przed II wojną światową, przybywa także procesja z Haci w Czechach. Wierni pod przewodnictwem księdza zatrzymują się w kilku miejscach, by prosić o sprzyjającą pogodę i urodzaje. Kiedyś w procesji uczestniczyły również panny niosące obraz maryjny i młodzieńcy z obrazem Opatrzności Bożej. Na dwudniowe uroczystości w Tworkowie (sobota i niedziela) składa się również festyn rodzinny — W gościnie u św. Urbana, natomiast w Reńskiej Wsi od 2017 roku organizowany jest Jarmark Urbanowy.
Procesje przemierzające okoliczne pola spotyka się również w Rudzie Kozielskiej, Bojanowie, Wojnowicach oraz raciborskich dzielnicach: Płonia, Studzienna i Racibórz-Sudół.