Procesja i pielgrzymka mężczyzn / Głogówek

W Wielki Piątek o 17.30 z kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła w Głogówku wyrusza tradycyjna procesja mężczyzn z figurą upadającego pod krzyżem Pana Jezusa, podążająca w kierunku cmentarza, gdzie zebrani modlą się. Podczas gdy mężczyźni idą za figurą Chrystusa, kobiety w kościele śpiewają Gorzkie Żale. Po procesji w kościele odbywa się liturgia Męki Pańskiej, która jest pamiątką zwycięstwa odniesionego przez umęczonego i ukrzyżowanego Jezusa Chrystusa. Na początku celebrans przez chwilę leży krzyżem przed ołtarzem. Dalej następuje liturgia Słowa Bożego, a po niej szczyt liturgii — odsłonięcie oraz adoracja krzyża. Zgodnie z tradycją w Wielki Piątek po ukończeniu liturgii Męki Pańskiej przenosi się Najświętszy Sakrament do symbolicznego grobu pańskiego i wystawia do adoracji.
Tradycja ma swoje korzenie już w wieku XVII. Po włączeniu Śląska do Prus procesja była zakazana, a powrócono do niej w 1933 roku po 150 latach nieobecności. Dawniej była to manifestacja wiary, dziś jest świadectwem mężczyzn.
Nieopodal kościoła znajduje się kaplica Grobu Pańskiego zbudowana w XVII wieku. Wnętrze podzielone jest na dwie części – przedsionek i kryptę grobową. W przedsionku znajduje się niewielki ołtarz, a w krypcie umieszczana jest figura Chrystusa spoczywającego w grobie. W Wielkim Tygodniu miejsce to jest szczególnie nawiedzane przez mieszkańców i pątników.