Odpust to święto patrona kościoła. Uroczysta suma odpustowa, procesja wokół świątyni, koncerty orkiestr dętych, regionalne i odświętne stroje, poczty sztandarowe, kolorowe stragany tworzą podniosłą i radosną atmosferę tego dnia. Stragany oferują regionalne przysmaki, np. makrony, oblaty, szkloki, niespotykane w innych regionach Polski.
Spośród licznych kościołów i miejsc pielgrzymkowych, znajdujących się na Górnym Śląsku, na szczególną uwagę zasługują sanktuaria Matki Bożej Piekarskiej w Piekarach Śląskich, św. Anny w Oleśnie oraz świętej Anny na Górze św. Anny. Do miejsc tych przez cały rok udają się pielgrzymki, by wziąć udział w licznych uroczystościach i modlić się na dróżkach i w kalwarii. W pierwszą niedzielę po 15 sierpnia do sanktuarium Matki Bożej Piekarskiej przybywają kobiety, by przed cudownym obrazem przedstawić swoje problemy i prosić o potrzebne łaski. Mieszkanki świętochłowickich Lipin, wracające z pielgrzymki, witane są na granicy miejscowości przez kapłana i mieszkańców wraz z biciem kościelnych dzwonów. Mężczyźni wręczają im kwiaty, mówiąc: „Witomy wos z Piekor”. Męska procesja do Piekar odbywa się w ostatnią niedzielę maja. Na Górze świętej Anny na uwagę zasługują obchody kalwaryjskie, odbywające się w sierpniu i wrześniu.
Niezwykle podniosłą oprawę mają uroczystości odpustowe w dniu św. Anny na Górze św. Anny, gdzie przybywają pielgrzymi z wielu miejscowości. W sanktuarium jej imienia w Oleśnie, które w 2018 roku obchodziło jubileusz 500-lecia poświęcenia, uroczystości trwają trzy dni. W Katowicach-Nikiszowcu odpust parafialny, zwany Odpustem u Babci Anny połączony jest z festynem i od dziesięciu lat integruje lokalną społeczność.