Boże Ciało / Katowice

Boże Ciało, czyli uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, jest jednym z ważniejszych świąt w Kościele katolickim. Najbardziej widowiskową częścią są procesje podążające do czterech ołtarzy, przy których wierni modlą się wraz kapłanem. Ołtarze przygotowywane są przez grupy wiernych wcześnie rano przed procesją, natomiast po jej przejściu rozbierane. Ustrojone są kwiatami, zielonymi gałązkami, np. brzozy, lipy czy bzu. Po zakończonej modlitwie wierni obrywają gałązki, przypisując im lecznicze i ochronne właściwości. Są one zatykane za „święte” obrazy oraz wsadzane w ziemię. Okna na trasie procesji dekorowane są religijnymi obrazami i figurami, świecami, kwiatami oraz flagami. Szczególnie w blokach mieszkalnych i dużych miastach można zauważyć powolny zanik zdobienia okien. W Raciborzu oraz w kilku raciborskich i opolskich wsiach, np. w: Roszkowie, Cyprzanowie, Zimnej Wódce, Kluczu, Zalesiu Śląskim, Olszowej, Rozmierzy mieszkańcy wcześnie rano tworzą na drodze procesji tzw. kwietne chodniki – dywany, wykonane z roślin, piasku i barwionych trocin, po których kroczy jedynie kapłan niosący monstrancję. Do ich wykonania służą własnoręcznie zrobione szablony, dzięki którym powstają roślinne ornamenty i obrazy. W Raciborzu-Studziennej do dekorowania trasy wykorzystuje się również tkane chodniki.
W niektórych miejscowościach, np.: Dąbrówka Wielka, Świętochłowice-Lipiny, Bytom–Rozbark, Koniaków, dzielnicach Mysłowic: Kosztowy i Brzezinka oraz w katowickich dzielnicach: Nikiszowiec, Szopienice, Bogucice, mieszkańcy prezentują się w regionalnych i odświętnych strojach. W procesji udział biorą także strażacy, poczty sztandarowe, bractwa i grupy religijne, dzieci sypiące kwiaty oraz orkiestra.
Tego dnia ewangelicy spotykają się na uroczystym nabożeństwie w leśnym kościele w pobliżu dwóch pamiątkowych kamieni i źródła potoku Gościradowiec na zachodniej stronie stoku Równicy w Ustroniu.