Babski comber / Kosorowice

Babski comber to obecnie karnawałowa zabawa (forma balu maskowego), na którą wstęp mają wyłącznie kobiety. Wyjątek stanowią mężczyźni wcielający się w rolę kelnerek lub przygrywający do tańca. Panie organizują gry i zabawy, a niekiedy rozszarpują słomianą kukłę wyobrażającą mężczyznę, zwaną combrem.
Babskie combry urządzane są zazwyczaj w karnawale, jednak coraz częściej przybierają one formę biletowanych zabaw tanecznych, odbywających się przy okazji Dnia Kobiet, a nawet przez większość weekendów Wielkiego Postu. Nierzadko prowadzone są przez wodzireja z udziałem zespołu muzycznego lub kabaretowego, a nawet z pokazem chippendales – męskiego striptizu.
W Rybniku-Niedobczycach impreza nazwana „babskim combrem”, odbywająca się po Świętach Wielkanocnych, ma charakter spotkania biesiadnego. Wzorowana jest na tradycji wspólnych spotkań organizowanych przez górników podczas tzw. karczm piwnych. W niektórych kopalniach nadal organizuje się zabawy przeznaczone wyłącznie dla pań, będące odpowiednikiem męskiej karczmy piwnej.
Nowe formy spotkania w wyłącznie żeńskim gronie, określane mianem combra, praktykowane często poza wyznaczonym czasem, posiadają jedynie znamiona zabawy i mają niewiele wspólnego z dawną tradycją.
Pierwotnym celem kobiecych spotkań, organizowanych zazwyczaj w Środę Popielcową, było wprowadzenie młodych mężatek do grona zamężnych kobiet. Starsze gospodynie przywoziły młode, poślubione niedawno mężatki do karczmy. „Wieziono” je, ku uciesze całej wsi, na miotłach, widłach, pogrzebaczach. Na miejscu młode mężatki poddawane były inicjacji w stan małżeński, za co musiały wykupić się wódką.