Początków kultu fatimskiego w Polsce można dopatrywać się już w 1942 r. w akcie poświęcenia świata Niepokalanemu Sercu Maryi przez Piusa XII.
W sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Turzy Śląskiej od maja do października w niedzielę po 13 dniu danego miesiąca odbywają się uroczyste odpusty oraz procesje z figurą Matki Bożej Fatimskiej. W tym okresie w wielu parafiach po mszy świętej organizowane są procesje z figurą wokół kościoła. W 2017 roku wierni we wszystkich polskich diecezjach w rozmaity sposób uczcili setną rocznicę objawień fatimskich. Były to m.in.: całonocne czuwania, procesje, pielgrzymki, konferencje oraz peregrynacje figury Matki Bożej Fatimskiej.
W sanktuarium Matki Boskiej Loretańskiej w Głogówku znajduje się wierna kopia figury Matki Boskiej Loretańskiej i loretańskiego domku, zbudowanego na wzór Sanktuarium Matki Bożej w Loreto we Włoszech. Ufundował je hrabia Jerzy III Oppersdrof. W 1630 roku odbyła się konsekracja kościoła franciszkańskiego i domku loretańskiego. Od tego czasu Matka Boża Loretańska z Głogówka stała się ośrodkiem intensywnego kultu religijnego. Od maja do października w pierwsze niedziele miesiąca figura obnoszona jest w uroczystej procesji ulicami miasta.